Priser Erhverv 2018-04-05T13:08:07+00:00

Mogenstrup Grusgrav og Genbrugsindustri

Lavpris – grus, sand og sten.

Priser gældende fra 01.04.2018.

Vi har Sjællands billigste priser på materialer. Vi besøges dagligt af vognmænd og entreprenører fra hele oplandet, som vi gør en dyd ud af altid føler sig godt serviceret.
Vælg mellem afhentning eller levering med vores lastbil.
Kontakt os på tlf: 59 11 01 15

Bemærk: der kan ikke betales med dankort!

Varenr.VareartRumvægtPr. tonpr. m3
1.Betonsand 0/4145076,50110,93
2.Støbegrus 0/8 Afretningsgrus150074,50111,75
3.Rørgrus 0/8150055,5083,25
4.Bundgrus DS 401170061,50104,55
5.Ærtesten 8/161450138,50200,83
5.Nøddesten 16/321450138,50200,83
5.Singels 32/901450138,50200,83
6.Sandfyld145045,5065,98
7.Støbemix m. ærtesten1750108,00189,00
8.Stabilt grus 0/32175088,50154,88
8.Stabilt grus 0/16175089,50156,63
9.Stenmel 0/3 – 0/81500115,50173,25
10.Vejgrus 0/18150089,50134,25
11.Strandsand (Søsand)1450245,00355,25
Råstof afgift pr. ton +3,- eller +5,- pr. m3

Varer uden Råstofafgift

16.Knust Beton 0/32145069,50100,78
16.Knust Beton 0/80145071,50103,78
16.Knust Asfalt 0/32 NETTO PRIS155035,0054,25
17.Knust Beton / Tegl 0/32 NETTO PRIS135025,0033,75
19.Harpet Muld1400108,50151,90
(Ved større leverancer ring først)

Modtagelse af genbrugsmaterialer:

21.Modtagelse af rene Betonbrokker140067,0093,80
21.Modtagelse af rene Asfaltbrokker140092,00128,80
21.Modtagelse af rene Mursten og Tegl130072,0093,60
21.Modtagelse af rent Leca og Gasbeton1000138,00138,00
22.Modtagelse af armerede rene Betonbrokker1400131,00183,40
23.Modtagelse af blandede rene brokker1400199,00278,60
NB: (Max 10 % jord eller grus i de blandede brokker)

Bemærk venligst at der på alle priser tillægges en olieafgift på kr. 4,50 pr. ton.
Kreditsalg under 100,- tillægges et ekspeditionsgebyr på kr. 200, –

Alle priser er excl. 25% moms

© Mogenstrup Grusgrav, v/ John Ravn – Levering af billigt grus fra grusgrav.net